Cafe Kozmetik » Blog Yazıları » Kanser tehlikesine dikkat!

Birçok insanın her gün kullandığı deodorant ya da ter önleyicilerin kansere yol açtığını düşünmek insanı oldukça ürkütüyor. Çok erken yaşlarda koltuk altı tüylerinin tıraş edilmesi sonrası sürülen deodorantların, deriden emilerek meme dokusuna kadar gidebileceğini vurgulayan Dr. Betül Açıkalın, bunun meme kanseri için en tehlikeli risk faktörü olduğu bildirdi. 

ERGENLİK ÇAĞINDAN ÖNCE DEODORANT KULLANILMAMALI! 

Ergenlik çağından sonra koltuk altı tüylerinin temizliği ve uygun deodorant kullanımı sıklaşmaya başlar. Ergenlik çağına gelmemiş, 16 yaşın altındaki çocuklar için deodorant kullanımı uygun değildir. Deodorant ve terleme önleyiciler konusunda anneler çocuklarını eğitmelidir. 

Ergenlik çağında koltuk altı tüylerinin çıkması ile beraber hormonların etkisiyle kokulu salgı yapan apokrin bezler de salgı yapmaya başlar. Bu yaşlardan itibaren koltuk altının sık sık sabunla yıkanması ve tüylerin temizlenmesi gerekir.

KOLTUK ALTI TÜYLERİ DÜZENLİ ŞEKİLDE TIRAŞ EDİLMELİ! 

Tüyler başlangıçta makasla kesilerek kısaltılabilir ve deriye zarar vermeyecek yöntemlerle, örneğin dikkatlice tıraş etmek veya tüy dökücü krem kullanmak gibi yöntemlerle temizlenebilir. 

Lazer epilasyon ise 18 yaşından sonra yapılmalıdır. Tüylerin uzun olması hem kötü kokuya hem de bakterilerin üremesine ve bazı cilt hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayabilir.

KİMYASALLAR MEME KANSERİNE ZEMİN HAZIRLAYABİLİR! 

Meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetiklerin içindeki alüminyum bileşikleri arasında yapılan araştırmaların sonuçlarına göre de göğüs kanseri riskini arttıran en tehlikeli maddelerden biri olan paraben, en çok deodorantlarda ve diğer kozmetiklerde bulunuyor.

KİMYASALLAR DİREKT KANA KARIŞABİLİR

Cildimize doğrudan uyguladığımız bazı ürünler, geçirgenliğin yüksek olması nedeni ile doğrudan vücudumuza girip kılcal damarlarımız yoluyla kan dolaşımına katılabilir. 

Eğer toksik ve kanserojen bir madde içeriyorsa vücudumuza bu zararlı maddeleri de almış oluruz. Özellikle koku verme amacıyla eklenen metilen klorid, toluen, metil etil keton, etilen glikol gibi değişik toksik kimyasallardan kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.

DEODORANT SEÇERKEN İÇERİĞİ MUTLAKA OKUYUN! 

İlk dikkat edilebilecek nokta, deodorantın koku giderici alüminyum bileşenlerini içermemesi olmalıdır. Alüminyum emilerek kan dolaşımına girerse vücutta birikir. Deri ile teması bile oldukça etkilidir. 

Yapılan araştırmalarda toulene sık maruz kalma halinde üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkileri görülmüştür. Ayrıca 10 yıldan fazla süredir parabenlerin kanser gelişiminden sorumlu maddeler arasında olduğu bilinmektedir.

DOĞAL MADDE BULUNAN ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN! 

Kimyasal maddeler içeren deodorantlarda alınmadan önce mutlaka etiketi okunmalıdır. Bitkisel gliserin, bioflavonoidler ve liken, otlar veya bitkisel özler, iyonize su ve distile su, yeşil çay, aleo vera ve kabartma tozu gibi doğal malzemeler içeren ürünler tercih edilmelidir.

Alüminyum içermeyen, doğal ve organik bitki özleri içerikli deodorantları keşfetmek için tıklayın!

Not: Bu haber www.haberturk.com'dan alınmıştır. Orjinal yazıya ulaşmak için http://www.haberturk.com/saglik/haber/1205903-terlemeyi-onleyeyim-derken-kanser-olmayin/13 

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4