Cafe Kozmetik » Blog Yazıları » Selülit ile mücadele etmek!

Gelin bu problemle mücadele etmenin yollarına hep birlikte göz atalım.

Selülit özellikle kalça, üst baldırlar ve üst kollarda ortaya çıkmaktadır. Selülit gelişimde örneğin kadınların bağ dokularının yapısı gibi bir kaç değişik faktör rol oynamaktadır. Kadınların bağ dokuları paralel yapılı iken, erkeklerde ise bu doku ağ biçimindedir. Bu nedenle erkeklerde selülite daha az rastlanır.

Bununla birlikte kadınlarda bulunan yağ hücrelerinin sayısı erkeklerdekinin iki katıdır. Bu hücreler yağ ile dolarak zayıf bağ dokular üzerine baskı yapıp onları cilt yüzeyinde görünür hale getirirler.

Elbette kötü beslenme ve yeteri kadar egzersiz yapılmaması da selülit oluşumunda rol oynamaktadır. Tüm bunların yanında selülit hormonlar ve genetik ile de doğrudan bağlantılıdır.

Selülit ile nasıl mücadele edeceksiniz?

Selülit mücadele iki aşamalı olarak ele alınmalıdır. Önleme ve oluşmuş selülitleri yok etme.

Masaj: Selülit olan bölgeye düzenli olarak masaj yapmak bağ dokularda dolaşımı uyarmak yoluyla metabolizmanın hızlanmasına ve selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

Sıcak/soğuk duş: Duş alırken suyun sıcaklığını ara ara mutlaka değiştirin. Yani suyu zaman zaman ısıtıp zaman soğutun. Bu durum vücutta dolaşımı uyaracak ve ödem oluşumunu azaltacak ya da önleyecektir. Duştan çıkarken vücudunuza en son soğuk su değmesini unutmayın.

Lenfatik drenaj’da selülit görünümünün yok olmasına destek olacaktır. Haftada iki defa kahve çekirdeklerini selülitli bölge üzerine koyarak 10 dakika masaj yapın ve sonra cildinizi durulayın.

Patates: Evet yanlış duymadınız patates gerçekten de selülitle mücadelenize yardımcı olabilir. Patatesi ince yuvarlak dilimler halinde doğrayın ve bu dilimleri selülitli bölgenin üzerine koyarak üzerlerini pamuklu bir bez ile sarın. Patates mucizesinin ortaya çıkması için 15 dakika bekleyin. Patates dolaşımı uyaracaktır.

Maydanoz: Maydanozları doğrayın ve sıcak suyun içerisine atıp 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Sonra bu suyu 2 hafta süreyle için. 2 haftadan daha uzun süre devam etmeyin. Maydanoz suyu vücudunuzda ödem oluşumunu önleyecek ve var olan ödemi atmanıza destek olacaktır.

Su: Sıkı bir cildin vazgeçilmez ihtiyacı elbette yeteri kadar su tüketilmesidir. Selüliti önlemek için her gün 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. İçerisinde şeker ya da tatlandırıcı olmayan çay içmek de su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

 

Beslenme: Yüksek miktarda şeker, tuz, yağ ve alkol tüketiminden kaçının. Tüm bu maddeler vücudunuzda selülit ile sonuçlanacak ödem ve yağ birikimine sebep olur.

 

Egzersiz: Yapabileceğiniz egzersiz hangisi ise seçin ve hergün düzenli olarak yapmaya gayret gösterin. İmkanınız varsa yüzün, koşun, bisiklete binin ya da tempolu yürüyüş yapın, sizin için hangisi uygunsa.

Kremler: Elbette selülit ile mücadele etmek için doğal ve organik bitkisel içeriğe sahip, cildinizi sıkılaştıran ve cildin alt tabakalarında yağ oluşumunu engelleyen krem ve serumlardan faydalanmayı da unutmayın. Bu ürünleri keşfetmek için buraya tıklayın!

 

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4