Cafe Kozmetik » Blog Yazıları » Saç tipine göre bakım!

Bu yazımızda farklı saç tiplerinin özelliklerini, ihtiyaçlarını ve bunlara yönelik bakım önerilerimizi paylaşacağız.

Kuru ve kolayca kırılan saçlar

Özellikle uzun saçlar ve/veya kimyasal işlemler uygulanmış olan saçlar sıklıkla kuruluk ve buna bağlı olarak çok kolayca kırılma gibi sorunlar yaşarlar. Bu saçlarda uç kırıkları ve saç tellerinde çatlamalar düzenli bir biçimde görülür hale gelir. Bu tip saçların kurutulmasında saç kurutma makinelerinden kesinlikle uzak durulması gerekir, bunun yerine saçın hava ile doğal olarak kurumaya bırakılması uygun olacaktır. Ayrıca bu saçlara sentetik boya, ağartma, perma ve benzeri kimyasal işlemler uygulanmamalıdır.

Kuru saç ve pul pul olan saç derisi

Kuru ve pul pul hale gelmiş saç ve saç derisi yoğun bakıma muhtaçtır. Doğal yoğurt tedavisi ya da shea yağı, Fransız sarı erik yağı, argan yağı gibi doğal yağlar içeren saç maskesi uygulamaları bu saçlar için önemlidir. Her iki uygulama da saç derisini pul pul halinden kısa sürede kurtaracaktır. Saç derisine masaj yaparak uyguladıktan sonra bir havlu ile saçlarınızı sarıp yaklaşık 30 dakika kadar beklemeniz en uygun yöntem olacaktır. Sonrasında saçlarınızı şampuanlamadan durulamanız yeterli olacaktır. Ancak sakın unutmayın saçlarınızı asla çok sıcak su ile durulamayın ya da kurutma makinesi ile sıcak havaya maruz bırakmayın. Kışın ısıtmalı kapalı ortamlarda bulunuyorsanız gül suyunun da cildinizi kurumaya karşı korumada yardımcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Zayıf ve ince saçlar

Bu tip saçlara düzenli olarak uygun bakım ürünleri ile bakım yapmak gerekir. Bu tip saçınız varsa mutlaka doğal materyallerden üretilmiş saç fırçalarını kullanın. Aynı zamanda düzenli ve sağlıklı beslenme bu tip saçı olanlar için herkesten daha büyük bir öneme sahiptir. Her gün yeteri kadar protein, demir, çinko, B vitaminleri ve H vitamini aldığınıza emin olun. Saçlarınıza biraz hacim katmak isterseniz bigudilerden de faydalanabilirsiniz.

Boya uygulanmış saçlar

Yıkama işlemi sırasında saç kütikülleri şişer ve şampuan bu yolla saç liflerinin içerisine işler, bu durum saçlarınızdaki pigmentin kaybolmasına sebep olur.  Bunun için saçlarınızdaki rengi koruyucu özellikli ürünler kullanmanız önerilir. Ayrıca bu özellikteki ürünleri durularken soğuk su kullanırsanız saçlarınıza ışıltısını geri kazandıracağını da unutmayın.

Hassas ve kaşıntılı saç derisi

Hassaslaşmış ve kaşınan saç derisinin ilk ihtiyacı yatıştırılmasıdır. Bunun için organik yağların kullanımı önemlidir. Organik yağlar bu sorunun yok edilmesinde şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlara sahiptir. En iyi sonucu elde etmek için haftada 1 defa uygulama yapmanız önerilir. Yağı saç ve saç diplerinize iyice yedirin. Yastığınızın üzerini temiz bir havlu ile sarın ve gece o şekilde yatın. Sabah saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Son olarak aklınızdan çıkarmayın organik içeriklere sahip saç bakım ürünleri saçlarınız ve saç deriniz için inkar edilemez faydalara sahiptir. Herşeyden önce bu ürünler içerisinde saçlarınızı yıpratmadan nazikçe arındıran, yenilenebilir hammaddelerden elde edilen yüzey aktif maddeler bulunmaktadır. Ayrıca saçlarınıza ve saç derinize bakım yapan yüksek kalitede bitki özleri, esansiyel yağlar ve bitkisel yağlar içerirler. İçlerinde sentetik koruyucular, boya, sentetik parfüm ve saçlarınızı ve saç derinizi aşındıran maddeler bulunmadığı için de her gün kullanabileceğiniz kadar güvenlidirler. Bu ürünleri keşfetmek için tıklayın!

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4