Cafe Kozmetik » Blog Yazıları » Genç kalmak mümkün!

1. Cildinizi uygun bir arındırıcı krem ile hergün ölü derilerden arındırın, ama nazik olun!

Ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılması genç bir cilt görünümüne kavuşmanın en önemli adımıdır. Yaşımız ilerledikçe cildimiz üzerinde bulunan ölü cilt hücrelerini uzaklaştırma kabiliyetimizde azalma meydan gelir. Zaman geçtikçe cildimiz üzerinde 15-20 katman halinde ölü cilt hücresi birikir. Bu katmanlar biriktikçe cilt üzerinde aşağıya doğru bir ağırlık baskısı oluştururlar. Sonuç olarak ciltte kırışıklıklar ortaya çıkar ve cildimiz donuklaşır. Sağlıklı, ışıldayan ve taze cilt tabakası ise yüzeyin oldukça altında hapis kalır. Yumuşak ve günlük kullanıma uygun bir arındırıcı krem kullanarak hergün cildinizi bu ölü derilerden arındırmanız bu durumun önüne geçecektir.

2. Cildinizi yumuşak ve elastik tutmak için günboyu nemlendirin!

Doğdumuzda cilt hücrelerimizin etrafı tamamıyla suyla çevrilmiş bir biçimdedir. Zaman içerisinde hücrelerimizi çevreleyen bariyerler zayıflamaya başlar ve serbest radikallerin, kirliliğin ve UV ışınlarının hücrelere zarar vermesine ve sonuç olarak hücrelerimizin etrafını saran suyun azalmasına ve yok olmasına sebep olur. Yeterli su olmadığında hücrelerimiz kuru ve nemsiz bir hal alır. Bunu önlemek için sözkonusu bariyerlerin antioksidanlar, vitaminler ve koruyucu ekstraktlar ile desteklenmesi gerekir.

3. Gözeneklerinizi genişletmeyin!

Daha önce gözeneklerinizi boşaltma işlemi uyguladıysanız onların 24 saatten kısa bir sürede yeniden dolduğunu da farketmişsinizdir. Bunun sebebi aslında gayet basittir. Düzenli olarak gözeneklerinizi boşlatmak ve yeniden doldurmak, hassas cildinizin yayılmasına ve gözeneklerinizde daha fazla yağ için yer açılmasına sebep olur. Gözeneklerinizi sıkarak boşaltmanız onlara ağır biçimde hasar verdiği gibi aynı zamanda kolajen ve elastine de zarar verir. Kolajen ve elastin yaşımız ilerledikçe kaybettiğimiz ve yerine koyamadığımız önemli yapılardır.

Peki ne yapmalısınız?

Öncelikle doğdumuz andan itibaren belli bir gözenek büyüklüğüne sahip olduğumuzu anlamamız ve kabul etmemiz gerek. Aslına bakarasanız gözeneklerinizi asla küçültemezsiniz sadece küçük görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için gözeneklerinizin rengini ve dolayısıyla görünümünü etkileyen melanin ağartıcı yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

4. Bakım ürünlerinizi mutlaka boynunuza, dekolte bölgenize ve ellerinize de uygulayın!

İnsanların büyük bir kısmı yüzlerine bakım yaparken boyunlarına, dekolte bölgelerine ve ellerine bakmıyorlar. Bunu sakın yapmayın! Bu durum ellerinizin ve boynunuzun yüzünüzden erken yaşlanmasına sebep olur. Bu yüzden yüzünüze uyguladığınız bakımın aynısını diğer bölgelerinize de uygulayın.

5. UV ışınlarından korunmak için güneş koruyucuyu ihmal etmeyin!

Sadece yazın denize girerken güneş koruyucu sürmekten bahsetmiyoruz elbette. Cildinizi güneşe karşı korumak için, güneş koruyuculu nemlendiricinizi mineral fondöteniniz ile karıştırın ve yüzünüzün her noktasına uygulayın. Daha sonra mineral pudranızı da sürebilirsiniz. Araba kullanacak olsanız dahi bunu ihmal etmeyin. Unutmayın en fazla UV ışınına araba kullanırken maruz kalırsınız.

6. Mineral kozmetik ürünlerini tercih edin!

Mineral kozmetikler cildinizi doğal bir biçimde renklendirmenin yanısıra antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptirler. Aynı zamanda cildinizi güneş ışınlarına karşı korurlar.

7. C vitamini bilinen en güçlü antioksidanlardandır, hergün yeteri kadar C vitamini alın!

8. Aşındırıcı materyaller yerine ipekte uyuyun!

Nevresimlerimizde kullanılan pek çok madde cildimize karşı yüksek düzeyde aşındırıcı etkiye sahipler ve biliyor musunuz bunlara pamuk da dahil. Bu aşındırıcı maddelere her gece ve uzunca bir süre maruz kalmamız cildimizin hasar görmesine ve kırışıklıkların ilerlemesine yol açıyor. Aslında uyku vakti cildimizin ve tüm vücudumuzun kendisini yenilemesi için oldukça önemli bir zaman dilimi olmasına karşın maalesef biz bunun tam tersini yaşıyoruz.

Peki ne yapabiliriz?

Aslında bir çözüm var. İpek! İpek nefes alabilen, doğal ve yaşlanma sürecimizi yavaşlatabilecek bir kumaş türü. Aynı zamanda doğal olarak hipoalerjeniktir. Eğer mümkünse nevresimlerinizi ya da en azından yastık kılıflarınızı ipek olanlarla değiştirin.

9. Söylemeye gerek var mı? Sigarayı bırakın!

10. Cildinizi yakından izlemesi için güvenilir birisini bulun ve ayda bir defa derinlemesine peeling uygulayın!

Cildinize uygun Organik ve Doğal Bakım Ürünlerini keşfetmek için tıklayın!

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4